Wynajem mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Znalezienie odpowiedniego lokum do zamieszkania to nie lada wyzwanie. Mogłoby się wydać, że jest to sprawa zupełnie prosta. Portale internetowe przedstawiają nam setki ofert mieszkań do wynajęcia. Jednak często po kontakcie telefonicznym dowiadujemy się, iż dane ogłoszenie jest nieaktualne lub zawarte w nim informacje nie do końca odzwierciedlają rzeczywistość.

Na potencjalnego lokatora czeka wiele pułapek. Pierwszy kontakt z osobą wynajmującą zwykle jest rozmową telefoniczną. Warto podczas niej zapytać się, czy mieszkanie rzeczywiście wygląda tak jak na zdjęciach. Niestety zdarza się, że ogłoszenie z ofertą wynajmu nieruchomości to jedna wielka fikcja. Piękne i nowocześnie urządzone mieszkanie może okazać się ruderą, do której nie mielibyśmy ochoty nawet zajrzeć.

Gdy weryfikacja telefoniczna przebiegnie pomyślnie, zwykle dochodzi do pierwszego spotkania. Na początku warto ustalić, czy osoba, która prezentuje nam dany lokal jest jego właścicielem. Podczas oglądania mieszkania nie bójmy się zadawać pytań. Postarajmy się ocenić stan mieszkania, instalacji, ogrzewania, okien, a także umeblowanie. Sprawdźmy czy okna są szczelne, czy w mieszkaniu jest ciepło. Warto dokładnie obejrzeć ściany, aby później nie borykać się z problemem wilgoci. Sprawdźmy czy kuchnia oraz łazienka posiadają wszystkie niezbędne sprzęty, a także czy panuje tam czystość oraz czy przypadkiem pomieszczenia nie są wylęgarnią niechcianych insektów. Dobrą praktyką jest wykonanie zdjęć pokazujących stan nieruchomości przed wprowadzeniem. Uchroni to nas przed próbą wyłudzenia pieniędzy za zniszczone meble czy sprzęty, jeśli były one od początku zepsute.

Wynajem mieszkania wiąże się z pewnym kosztami. Warto dokładnie dopytać się o to właściciela. Niezwykle ważna będzie tutaj umowa. Najlepiej, jeśli będzie ona sporządzona w formie aktu notarialnego. Korzystną opcją jest niewątpliwie umowa najmu okazjonalnego. Warto dopełnić niewielkie formalności, aby później móc spać spokojnie. Koszt spisania takiej umowy zwykle jest niewielki, około 200 zł. Dzięki niej, zarówno interesy najemcy, jak i właściciela są chronione. Pamiętajmy jednak, aby dokładnie przyjrzeć się umowie. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśniać przed jej podpisaniem. Umowa zawiera wiele ważnych kwestią. Oprócz kosztów, przede wszystkim zwróćmy uwagę na okres wynajmu, czas wypowiedzenia, możliwość dokonywania zmian w mieszkaniu, odwiedziny właściciela. Umowa powinna zawierać także informacje na temat stanu mieszkania. Konieczne jest spisanie, jakie meble oraz sprzęty będą znajdowały się w mieszkaniu. Sprawdzamy także stan liczników i wartość tę podajemy w umowie najmu. Dobrze sporządzony dokument powinien zawierać co najmniej kilka stron. Im więcej szczegółów, tym lepiej. Umowa chroni zarówno wynajmującego jak i najemcę. Dodatkowo właściciel może zawrzeć w dokumencie ważne dla siebie kwestię, np. zakaz palenia papierosów w mieszkaniu.

Częstą praktyką jest również wpłata kaucji za mieszkanie. Zwykle jest to równowartość opłat z jednego miesiąca. Nie określono prawnie, kiedy kaucja powinna być zapłacona. Termin wpłaty jest ustalany z właścicielem. Kwotę wpłacamy najczęściej podczas podpisywania umowy bądź przekazania kluczy do mieszkania. Warto uważać na wszelkie próby wcześniejszego wyłudzenia kaucji. Wymaganie wpłacenia kaucji przed podpisaniem umowy, a zwłaszcza bez jakiegokolwiek potwierdzenia powinno obudzić naszą czujność. Nie dajmy się zwieść, gdyż właściciel nieruchomości może nas bezczelnie oszukać.