Skuteczne sposoby na sprawdzenie uczciwości nowego najemcy.

Czy po pierwszym spotkaniu z nowym Najemcą jesteśmy w stanie wyczuć czy jest uczciwy? Czy będzie dbał o nasze mieszkanie i regularnie płacił czynsz? A czy w razie rozwiązania umowy bezproblemowo się wyprowadzi i odda klucze?

Takie i inne pytania najczęściej zapadają w głowach właścicieli mieszkań, którzy chcą powierzyć swoją własność obcym ludziom. Niestety wszelkie próby rozszyfrowania intencji Najemców poprzez np. czytanie z twarzy, głosu, oczu czy ogólnego zachowania – spełzną na niczym. Na każdym pierwszym spotkaniu obie strony będą się starały być miłe i wypaść jak najlepiej. Będą maskowały swoje wady i wyolbrzymiał zalety. Tym samym to nie czas i miejsce na wróżenie powodzenia naszego kontraktu, który ma trwać przecież od kilku do nawet kilkanaście lat. Oddanie swojej rzeczy w używanie innej osobie w zamian za pieniądze to zawsze ryzyko i to już swoisty biznes. Nigdy nie ma stu procentowej pewności, że ten biznes się opłaci i nie będzie problemów. Jeśli wyjdziemy z takiego założenia już na wstępie to później łatwiej będzie nam zaakceptować i odpowiednio zareagować na pewne sytuacje, które niestety mają miejsce.

Ale konkrety. Skoro już wiemy, że wynajmowanie mieszkań obarczone jest ryzykiem to zastanówmy się jak to ryzyko zminimalizować. A na to są już sprawdzone sposoby, które poniżej przedstawiamy.

Po pierwsze: Źródło finansowania.
Nie jest niegrzecznym zapytać naszych kandydatów na przyszłych Najemców o źródło finansowania, utrzymania. Jeśli jest to praca zarobkowa to zapytajmy o pracodawcę i staż pracy lub wcześniejszą aktywność zawodową. Osoba uczciwa i solidna w swoim fachu będzie nam opowiadać chętnie i z pasją. Jeżeli natomiast kandydat będzie unikał odpowiedzi, to nie oznacza jeszcze jego dyskwalifikacji, ale możemy postawić mu przy tym pytaniu szkolny minusik. Są oczywiście inne źródła finansowania niż praca na etacie i kandydat nie musi nam ich zdradzać, ale my mamy prawo wiedzieć kogo przyjmujemy pod swój dach. Możemy przeprowadzić z podanym pracodawcą krótki telefoniczny wywiad. Skoro banki przy udzielaniu pożyczek na drobne kwoty dzwonią do pracodawców chroniąc w ten sposób swoje pieniądze, to my też możemy – chroniąc swój majątek.

Po drugie: Historia Najmu
Uczciwych Najemców nie zaskoczy pytanie o poprzednie mieszkanie, które wynajmowali. Jeśli otrzymali wypowiedzenie to należy dociec co było powodem. Czy właściciel sprzedał mieszkanie czy jakiś inny powód o których przyszli Najemcy nie chcą powiedzieć. Jeśli żałują poprzedniego miejsca i byli zmuszeni się przenieść to plusik dla nich, a jeśli milczą to należy się głębiej zastanowić. Najlepszym sposobem jest dotarcie do poprzedniego Właściciela i przeprowadzenie krótkiego wywiadu. Należy również pamiętać, że czasem i Wynajmujący mogli być nieuczciwi i należy to też wziąć pod uwagę słuchając wnikliwie obydwu stron.

Wszystkie powyższe sposoby wywierają jeszcze jeden bardzo ważny czynnik, który będzie pozytywny w naszym biznesie. Mianowicie właśnie daliśmy do zrozumienia naszym przyszłym Najemcą, że do sprawy podchodzimy bardzo poważnie i nie będziemy tolerować żadnych przejawów nieuczciwości. Niestety właśnie to ten czynnik nadmiernego pobłażania zapisanych w umowie zasad – jest najczęstszym powodem nieudanych kontraktów.