Podstawowe sposoby inwestowania.

Szacuje się, że Polacy wygenerowali największy od ćwierćwiecza poziom oszczędności. Dotyczy to zarówno sektora przedsiębiorstw jak i gospodarstw domowych. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad korzystnymi sposobami lokowania kapitału. Związane jest to z utrzymującym się od lat niskim poziomem stóp procentowych, który wpływa niekorzystnie na oprocentowanie lokat udzielanych przez banki. W większości wypadków ten sposób nie uchroni naszych pieniędzy przed utratą wartości.

Moda na mieszkania

Sprawia to, że coraz modniejsze jest inwestowanie w nieruchomości. Inwestorzy indywidualni chętnie decydują się na zakup mieszkania pod wynajem. Związanej jest to z dużym poziomem niedoboru mieszkań w naszym kraju. Zgodnie z badaniami rynku na przestrzeni kolejnych dziesięciu lat ponad milion lokali trzeba będzie wyburzyć z uwagi na ich koszmarny stan techniczny. W roku 2016 rozpoczęto budowę około 80 tysięcy nowych mieszkań. To wciąż sporo mniej niż jest w stanie przyjąć rynek. Ponadto zmianie uległy przepisy dotyczące oceny zdolności kredytowej. Obecnie aby uzyskać kredyt hipoteczny klient banku musi posiadać aż 20% wartości nieruchomości w gotówce. Sprawia to, że wielu Polaków nie stać na własne mieszkanie. Dlatego skazani są na wynajmowanie lokalu. Wielu inwestorów nie zdaje sobie jednak sprawy z minusów działania na rynku nieruchomości. Przede wszystkim chodzi tu o czasochłonność. Samo znalezienie dobrej nieruchomości, które będzie generować stałe zainteresowanie klientów może zająć dużo czasu. Ponadto nieruchomość musimy stale nadzorować oraz reklamować w celu pozyskiwania nowych klientów. Zdarzyć się mogą przecież kłopotliwi lokatorzy. Natomiast gdy lokal pozostanie pusty nie będzie przynosił żadnych zysków. Istnieje oczywiście opcja wynajęcia podmiotu, który zajmie się zarządzaniem za nas jednak w ten sposób zminimalizujemy swoje zyski.

Metale szlachetne, dzieła sztuki i kryptowaluta

Ponad wszelką wątpliwość wielu inwestorów lubi lokować kapitał w rzeczy o zdecydowanej wartości wizualnej. Jeżeli zapoznamy się z wynikami rynków złota czy dzieł sztuki możemy dojść do wniosku, że to świetny pomysł na inwestycje. W tym wypadku należy jednak zachować szczególną ostrożność. Rynki te podlegają ogromnemu wpływowi spekulantów. Ponadto bardzo często wykorzystywane są przez nierzetelne podmioty. Przypomnieć w tym miejscu można chociażby sprawę Amber Gold, która pochłonęła oszczędności tysięcy Polaków. W przypadku dzieł sztuki bardzo istotna jest moda, która potrafi zmienić się kilkukrotnie na przestrzeni dekady. Na pewno dużą satysfakcję mają osoby, które kilka lat temu zdecydowały się kupić kryptowalutę Bitcoin. Jej wartość w tym czasie urosła o kilkaset procent. Jednak z uwagi na powszechne wykorzystywanie Bitcoinów do celów przestępczych w wielu państwach trwają prace legislacyjne mające na celu „uregulowanie” rynku. Dlatego te formy inwestycji można uznać za dość ryzykowne. W przypadku lokowania kapitału zaleca się dywersyfikację. Istnieją tysiące sposobów na pomnażanie oszczędności. Biorąc pod uwagę obecną koniunkturę gospodarczą coraz więcej Polaków będzie stało przed pytaniem o korzystne formy lokowania kapitału. Dlatego już dziś warto zbierać podstawową wiedzę z zakresu inwestycji.