Mieszkanie pod klucz czy samodzielne wykończenie?

Mieszkanie wykończone pod klucz czy samodzielne poszukiwanie odpowiedniej firmy? To pytanie zadaje sobie chyba każdy szczęśliwy posiadacz nieruchomości. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety… Zanim wybierzemy któreś z nich warto wszystko dokładnie przeanalizować.

Od czego powinniśmy zacząć?

Po pierwsze dokładnie sprowadźmy co nasza firma oferuje w tak zwanym stanie deweloperskim. Każdy deweloper definiuje to pojęcie na swój własny sposób. Bywa że u jednego z nich stan deweloperski oznacza betonowe wylewki i przykurzone tynki na ścianach. W takiej sytuacji droga do przeprowadzki jest bardzo daleka. Inna firma może oferować wykończenia pod klucz w takim przypadku możemy zamieszkać w naszym mieszkaniu praktycznie z dnia na dzień.

Wykańczanie mieszkania własnymi siłami wymaga sporo cierpliwości i samozaparcia. Na początku musimy znaleźć dobrą firmę remontową, co nie jest proste w dzisiejszych czasach. Potem jesteśmy zmuszeni nadzorować przebieg prac, które nie zawsze postępują zgodnie z wyznaczonym z wyznaczonym harmonogramem.

Istnieje też inna możliwość. Możemy wykończyć nasze mieszkanie samodzielnie. Jednak takie rozwiązanie zabiera sporo czasu. Przydaje się także choć minimalne doświadczenie w pracach budowlanych… O ile malowanie bez problemu możemy wykonać sami, to niektóre prace i tak będą musieli wykonać fachowcy, na przykład podłączenie kuchenki gazowej.

Kto ponosi odpowiedzialność za potencjalne usterki?

Decydując się na mieszkanie wykończone pod klucz należy sprawdzić, kto jest odpowiedzialny za usuwanie usterek, wykonanie poprawek, czy przeprowadzanie napraw objętych gwarancją. Najczęściej firmy delegują do takich prac wyspecjalizowane firmy. Musimy pamiętać, że deweloper odpowiada za wady nieruchomości przez 5 lat.

Dla kogo mieszkanie pod klucz to idealne rozwiązanie?

Przede wszystkim dla osób zapracowanych, które nie mają czasu ani sił na szukanie firmy remontowej na własną rękę. A co za tym idzie nie mają też czasu na doglądanie postępujących prac. Po drugie mieszkanie pod klucz to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą wydawać dodatkowych pieniędzy na honorarium dla architekta wnętrz. Firmy deweloperskie mają tą usługę wliczoną w cenę mieszkania. Wreszcie po trzecie mieszkanie w stanie deweloperskim to idealne rozwiązanie dla osób, które kupują mieszanie w innym mieście, a nawet w innym kraju.

Podsumowując mieszkanie pod klucz to wymarzony wybór dla tych wszystkich, którzy cierpią na chroniczny brak czasu, nie chcą się stresować i walczyć z ekipami remontowymi.

Kto powinien zając się wykańczaniem mieszkania na własną rękę?

Po pierwsze wszyscy ci, który lubią majsterkowanie, a malowanie czy kładzenie paneli nie ma dla nich żadnych tajemnic. To także sposób na zminimalizowanie kosztów. Na samodzielne wykańczanie mieszkania powinny zdecydować się osoby, które lubią niestandardowe rozwiązania, nie chcą mieszkać w mieszaniu wykonanym ” jak od szablonu”. Ponadto tacy inwestorzy powinni mieć sporo wolnego czasu. Będą zmuszeni godzić remont z aktywnym życiem zawodowym. A gdzie w takim rozgardiaszu jest miejsce na odpoczynek i relaks?

Ile to wszystko kosztuje?

Deweloperzy proponują swoim klientom kilka zróżnicowanych wariantów wykończenia. Wersja podstawowa, to materiały najniższej jakości. Często niezbyt atrakcyjne dla oka. Za podstawowe prace zapłacimy średnio 500 złotych za metr kwadratowych, choć zaradzają się firmy które oferują taką usługę w cenie 300 złotych za metr kwadratowy. Ile zapłacimy jeśli nasze mieszkanie ma 50 metrów kwadratowych? Musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 15 – 25 tysięcy złotych.

Średni standard wykończenia to wydatek około 700 – 800 złotych za metr kwadratowy. Co otrzymamy w tej cenie? Po pierwsze wszystkie prace w naszym mieszkaniu zostaną wykonane przy użyciu materiałów lepszej jakości. Dodatkowo możemy liczyć na malowanie ścian na wybrany przez nas kolor. Montowane są podwieszane sufity, oczywiście jeśli inwestor ma takie życzenie. Bywa też że w tej cenie montowane są meble kuchenne.

Na koniec przechodzimy do standardu premium. Jeżeli zdecydujemy się właśnie na niego, to musimy liczyć się z kosztami oscylującymi w granicach 1000 złotych za metr kwadratowy. Co otrzymamy w tej cenie? Przede wszystkim wysoką jakość. Wszystkie materiały użyte do wykończenia naszego mieszkania będą najwyższej jakości. Możemy także liczyć na indywidualne konsultacje z architektem wnętrz, który stworzy projekt wedle naszych wskazówek. Dodatkowo w tym standardzie deweloper załatwi za nas zakup i montaż sprzętów takich jak lodówka, pralka czy płyta kuchenna. Jak łatwo policzyć koszt wykończenia w standardzie premium to 50 tysięcy, jeśli nasze mieszkanie ma 50 metrów kwadratowych. Dla większości z nas to spora kwota…

Kilka słów pdsumowania

Zarówno samodzielne wykończenie mieszkania, jak i powierzenie tych prac deweloperowi ma swoje wady i zalety. Wybierając konkretne rozwiązanie musimy wziąć pod uwagę ilość czasu, jaką możemy poświęcić naszej inwestycji. Nasze doświadczenie w pracach budowlanych, a także nasze możliwości finansowe…