Jaki jest rzeczywisty koszt wynajmu mieszkania?

Współcześnie znalezienie mieszkania do wynajęcia nie stanowi wielkiego problemu. Liczne portale internetowe przedstawiają setki ofert z różnych przedziałów cenowych. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jaki jest rzeczywisty koszt wynajmu nieruchomości. Przystępna cena czynszu nie zawsze oznacza oszczędność dla naszego portfela.

Ceny wynajmu mieszkania są zróżnicowane. Zależą one między innymi od lokalizacji- miasteczko, duże miasto czy wieś, standardu oraz wielkości mieszkania, a także preferencji właściciela. Mówiąc o lokalizacji bierzemy pod uwagę nie tylko wielkość danej miejscowości, ale także możliwości dojazdu- bliskość obwodnicy, przystanków komunikacji miejskiej, dworca kolejowego. Istotna jest także okolica- dostępność szkół, przedszkoli, sklepów itd. Stan nieruchomości to pojęcie względne. Właściciel zwykle sam ocenia, za ile chciałby wynająć dane mieszkanie. Zdarza się, że cena za lokalu jest zbyt wygórowana.

Co wchodzi w skład comiesięcznych opłat? Zwykle płacimy tzw. odstępne. Wartość ta waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Do tej kwoty trzeba doliczyć jeszcze koszty związane z eksploatacją nieruchomości. Członkowie spółdzielni mieszkaniowej są zobowiązani do ich pokrycia. Zwykle jest w nich zawarta opłata za wywóz śmieci, czy też fundusz remontowy. Składową czynszu może być także zaliczka na ogrzewanie czy wodę. Warto zaznaczyć, że różnice w tej kwestii są dość znaczne. Koniecznie dopytajmy właściciela, co zawiera się w czynszu oraz jak dokładnie rozliczana jest nadpłata czy też niedopłata np. za ogrzewanie. Popularną praktyką jest wyróżnienie czynszu zimowego oraz letniego.

Oprócz wyżej wymienionych kosztów musimy oczywiście zapłacić za prąd oraz gaz, jeśli mieszkanie jest podłączone o sieci gazowej. Pamiętajmy także o opłatach za kablówkę, telefon czy też internet. O ile telewizja zwykle jest dostępna w mieszkaniu, o tyle internet często trzeba załatwić na własną rękę. Zwłaszcza w nieruchomościach, które kiedyś należały do starszych osób, sieć trzeba będzie podłączyć od zera. A więc koszty zwiększają się o kwotę za podłączenie do internetu i aktywację. Dodatkowo możemy być zobowiązani do opłat za windę czy monitoring w budynku.

Mogłoby się wydawać, że można już zakończyć zliczanie miesięcznych opłat. Jednak wiele zależy od stanu naszego mieszkania. Czy potrzebne będą niewielkie naprawy, a może remont? Osoby wynajmujące mieszkanie mogą oczywiście pokryć te koszty, jednak nie jest to obowiązkowe. Warto dopytać się, jak wygląda ta kwestia, a przede wszystkim jakie ingerencje w mieszkanie są dozwolone. Kolejnym ważnym aspektem są meble. Wyposażenie lokalu również nie jest obligatoryjne. Koniecznie ustalmy z wynajmującym, co dokładnie będzie nam udostępnione. Być może zakup mebli oraz niektórych urządzeń będzie naszą rolą. Pamiętajmy, że zakup lodówki, pralki czy też kuchenki to nie lada wydatek. Jednakże częstszą praktyką jest zapewnienie przez właściciela większości potrzebnego wyposażenia.

Mówiąc o kosztach wynajmu nieruchomości nie możemy zapomnieć o kaucji za mieszkanie. Zwykle jest to wysokość rzędu jednej miesięcznej opłaty. Kaucja nie jest obowiązkowa, jednak zwykle jest wymagana, jako zabezpieczenie na wypadek zniszczeń. Dodatkowo konieczne może się okazać pokrycie kosztów spisania umowy najmu u notariusza. Kwota ta waha się w granicach 200- 300 zł.

Zanim podpiszemy umowę, koniecznie spiszmy wszystkie możliwe opłaty. Dzięki temu będziemy mieć pojęcie, ile tak naprawdę kosztuje nasze mieszkanie. Może się okazać, że z pozoru tania kawalerka pochłonie większość naszego miesięcznego wynagrodzenia. Warto przejrzeć rachunki właściciela z poprzednich miesięcy, aby mniej więcej zorientować się, jakich opłat za mieszkanie można się spodziewać.