Jak zaplanować remont mieszkania?

Odczuwalna poprawa sytuacji w gospodarce coraz częściej jest zauważalna przez zwykłych Polaków. Przeciętny Kowalski z roku na rok się bogaci. Dla wielu z nas tempo to jest w dalszym ciągu zbyt wolne, jednak coraz więcej osób stać na zakup własnego mieszkania. Często są to lokale z rynku wtórnego, które wymagają remontu. Nic dziwnego – jako naród nie boimy się wyzwań, a w wielu rodzinach znajduje się wujek budowlaniec, tata elektryk czy kuzyn złota rączka. Kupowane mieszkania coraz częściej nabywamy za gotówkę – co jest nie tylko oznaką wzrostu zamożności Polaków, ale również zwiększającej się mobilności. Sporo mieszkań kupowanych jest w celach inwestycyjnych. Mieszkania do remontu nie są jednak od razu gotowe na przyjęcie nowego najemcy. Konieczne jest przeprowadzenie kompleksowych prac, które nierzadko mają przetrwać kolejne kilkadziesiąt lat. Jak więc właściwie zaplanować remont i na co zwrócić uwagę? O tym poniżej.

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

Do podstawowych prac związanych z remontem mieszkania należy ocena stanu stolarki okiennej i drzwiowej. W zależności od lokalizacji kupowanego mieszkania, jego stanu – zarówno zakres remontu jak i jego koszty mogą się znacząco różnić. Lokale o niskim standardzie z reguły wymagają wymiany i okien i drzwi, co może wiązać się z wydatkiem nawet na poziomie kilku tysięcy złotych. Najtańsze drzwi zewnętrzne czy okna kupimy poniżej tysiąca złotych. Jeśli konieczny jest zakup stolarki okiennej drewnianej, na przykład do mieszkania w budynku objętym ochroną konserwatora, koszt ten może wzrosnąć o kilkaset procent. Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej warto zaplanować już na początku remontu. Często po zamówieniu musimy czekać na wyprodukowanie i montaż drzwi czy okien nawet do kilku tygodni, jeśli nie są dostępne od ręki. Wymiana tych elementów mieszkania wymaga też często uszkodzenia elementów ścian – poprzez podkucie czy zamurowanie szczelin. Po takich pracach konieczne jest ich zabezpieczenie i dostosowanie do wyglądu lokalu. Wymiana okien po ostatnim malowaniu ścian byłaby nie tylko bardziej kosztowna, ale i długotrwała.

Zmiana układu pomieszczeń

Do ciężkich i brudnych prac należy również zmiana układu pomieszczeń. Otwarcie kuchni na salon, połączenie łazienki z ubikacją czy zmiana ilości pokojów to prace, które często wymagają wyburzeń i stawiania nowych konstrukcji murowanych. Coraz częściej część prac można rozwiązać łatwiej, stosując stelaże i ściany z karton-gipsu. Porządny remont z reguły będzie jednak oparty o trwalsze rozwiązania. Warto zwrócić uwagę na jedną rzecz, która często zaskakuje osoby remontujące lokal: gruzu będzie o wiele więcej, niż się wydaje! Prace przy wyburzeniach są bardzo ciężkie i niebezpieczne, dobrym wyborem będzie więc skorzystanie z oferty firmy wyspecjalizowanej w takich pracach. Murowanie nowych ścian też nie należy do najlżejszych prac. A musimy jeszcze pamiętać o bardzo ważnej rzeczy: zmiana układu pomieszczeń może wymagać również przeniesienie lub zmianę układu istniejących już instalacji, takich jak elektryczna, gazowa czy wodno-kanalizacyjna.

Wymiana instalacji

W lokalach wybudowanych kilkadziesiąt lat temu, praktycznie zawsze konieczna jest wymiana instalacji. Aluminiowa instalacja elektryczna może stwarzać zagrożenie pożarowe, nieszczelne rury kanalizacyjne mogą doprowadzić do zalania, a źle podłączona instalacja gazowa może w pewnym momencie spowodować prawdziwą katastrofę. Kontrola wszystkich instalacji i w razie potrzeby ich remont lub wymiana powinny być jednym z najważniejszych wydatków w budżecie kupującego. Od stanu instalacji zależeć będzie przecież bezpieczeństwo osób znajdujących się w mieszkaniu. Wspomniane wcześniej zmiany układu pomieszczeń mogą bezpośrednio wpływać na koszt wykonania lub modernizacji instalacji wszystkich typów. Dobrym rozwiązaniem jest więc rozplanowanie wszystkich połączeń jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych. Podłączenia instalacji warto zlecić fachowcom posiadającym niezbędne uprawnienia – dzięki temu będziemy mieć gwarancję jakości wykonanych prac. Koszty związane z wymianą instalacji mogą być bardzo różne – wymiana instalacji elektrycznej w kawalerce to koszt od 2 do 5 tysięcy złotych, w większym mieszkaniu może to być nawet ponad 10 tysięcy złotych. Prace hydrauliczne z reguły są tańsze, choć wymiana całego pionu również może być kosztowna.

Łazienka

Jednym z największych wydatków związanych z remontem mieszkania jest też łazienka. Remont tego pomieszczenia najczęściej bezpośrednio wiąże się z ingerencją w instalację wodną i elektryczną. Zmiana wanny na prysznic, położenia umywalki czy toalety, a nawet proste przesunięcie gniazdka o kilka centymetrów warto wykonać wraz z wymianą wszystkich instalacji. Koszt prac przy wykończeniu niewielkiej łazienki w kawalerce wyniesie również od około 2 do 5 tysięcy złotych. Do tego dojdą koszty materiałów, które zależą jedynie od wyobraźni właściciela mieszkania. Najtańsze wykończenie zmieści się w kilku tysiącach złotych do stanu „pod klucz”, dla innych osób wydatek kilkunastu tysięcy złotych na same płytki do łazienki to minimum. Wszystko zależeć będzie od zasobności portfela inwestora lub wielkości wcześniej zaplanowanego budżetu.

Wykończenie ścian

W starszym budownictwie większość lokali budowana była bez zachowania wszystkich pionów i poziomów. Często różnice z oczekiwanymi stanami są bardzo różne. Nierzadko fachowiec musi prostować ścianę na całej długości i wysokości lub nie jest w stanie tego wykonać bez znaczącej utraty metrażu lokalu. Jeśli decydujemy się na remont kapitalny, warto wykonać go dobrze. Zamiast łatwych do montażu płyt kartonowo-gipsowych można zastosować tynki tradycyjne. Choć czas ich schnięcia, a przez to i remontu jest dłuższy, to standard lokalu nie opadnie przez wiele lat. Początkowo wiele osób pomija też koszt malowania ścian – może to być nawet kilkanaście złotych za metr kwadratowy, a i to bez uwzględnienia kosztów farby. Najtańsze farby ścienne kupimy za 100-200 złotych i starczy to na pomalowanie niewielkiej kawalerki. Duże i wysokie mieszkania w których używamy najdroższych farb mogą wygenerować kilka tysięcy złotych kosztu.

Podłogi

Dobry remont kapitalny nie może obyć się bez wymiany podłóg. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach są panele podłogowe. Dostępne są w olbrzymiej gamie kolorów, kształtów, barw. Często stosowane są też podłogi z płytek lub z desek: klejonych i litych. Każde z rozwiązań ma nieco inną trwałość i inne zastosowanie. Oczywiście w zależności od środków finansowych możemy za kilkaset złotych wykończyć podłogę najtańszymi panelami w kawalerce lub też przeznaczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych na wykończenie mieszkania litym drewnem egzotycznym sprowadzanym na specjalne zamówienie. Pomiędzy oboma skrajnościami istnieje olbrzymie pole do wyboru. Dla większości osób właściwym rozwiązaniem będzie przynajmniej zakup paneli podłogowych o grubości 8 milimetrów i klasie ścieralności AC4. Pozwoli to na jednoczesne maksymalizowanie wytrzymałości podłogi i ograniczenie wydatków Przy wymianie podłóg pamiętajmy o kosztach robocizny: niektóre sklepy oferują montaż w cenie produktu lub za niewielką opłatą. Firmy działające na rynku oferują tą usługę w cenie około 15 złotych za metr kwadratowy. Do kosztów tych zaliczyć można jeszcze podkłady pod panele czy listwy przypodłogowe. To koszty które często pomijane są przy pierwszej analizie kosztów remontu.

Kuchnia

O ile koszt AGD będzie bardzo różny i zależeć będzie tylko od fantazji właściciela mieszkania, to koszty szafek wykonywanych na zamówienie możemy oszacować z dość dużym prawdopodobieństwem. Firmy stolarskie oferują takie produkty najczęściej w przedziale od nawet poniżej 1000 złotych do ponad 3000 złotych za metr bieżący. W niewielkiej kuchni koszt mebli wyniesie około 2-5 tysięcy złotych, w dużych mieszkaniach i przy zastosowaniu najlepszych materiałów możemy zobaczyć rachunek opiewający na kwotę nawet 10 razy większą. Ułożenie i zakup mebli warto zaplanować na wczesnym etapie remontu. Produkcja mebli na zlecenie trwa często od 2 do nawet 8 tygodni. W tym czasie można nawet przeprowadzić wszystkie pozostałe prace remontowe. Dobrze więc wcześniej odpowiednio wykonać pomiary i dostosować ułożenie instalacji elektrycznej, gazowej czy wodno-kanalizacyjnej do układu sprzętu AGD i mebli.

Szafy wnękowe

Usługi stolarskie w remontowanych mieszkaniach często nie ograniczają się jedynie do zabudowy w kuchni. Coraz częściej korzystamy również z szaf zabudowanych w korytarzach czy pokojach. Takie rozwiązania są wygodne, trwałe, a jednocześnie niekoniecznie drogie. Większość szaf może zostać wyprodukowana i zmontowana w cenie do 3000 złotych, czasem nawet z uwzględnieniem atrakcyjnych dodatków czy luster. Produkcja szafy na wymiar może zająć kilka tygodni, podobnie jak ma to miejsce przy meblach kuchennych. Warto więc planować te zakupy jednocześnie, a najlepiej zlecić usługę jednej firmie. Nie tylko ułatwi to zamówienie i pracę stolarzowi, ale często będzie też kartą przetargową do zbicia ceny mebli o kilkaset złotych.

Meblowanie i upiększanie

Wykonanie wszystkich prac remontowych to nie koniec. Bardzo ważne jest właściwe wysprzątanie lokalu – po długim remoncie często kurz może osiadać na meblach czy ścianach nawet przez wiele tygodni. Gdy ten etap mamy za sobą, warto umeblować mieszkanie i zadbać, by było przytulne. Elementy takie jak poduszki, świeczki czy zasłonki nie kosztują dużo, a są w stanie zdecydowanie poprawić wygląd i komfort lokalu. Niezależnie od tego czy mieszkanie kupujemy dla siebie czy z przeznaczeniem na wynajem.