Czy stare budynki to opłacalna opcja do zamieszkania?

Czy stare budynki to opłacalna opcja do zamieszkania?

Nowe bloki mieszkalne W dużych miastach stały się wszechobecne, jednak mieszkania wybudowane kilkadziesiąt lat temu nadal cieszą się popularnością i mają swoich zwolenników. Sprawdźmy, czy mieszkanie w starym budynku ma znaczące przewagi nad tymi w nowoczesnych blokach.

Jakie są atrybuty mieszkania w wiekowym budynku?

Mianem starych struktur określa się zazwyczaj kamienice powstałe przed wojną lub tuż po niej, zanim pojawiło się budownictwo z wielkiej płyty. Dlatego też termin ten obejmuje nie tylko historyczne kamienice, których liczba w obrębie stolicy jest ograniczona, ale także wszystkie struktury powstałe w czasie odbudowy Warszawy tuż po wojnie.

Stare konstrukcje są identyfikowane przez materiał, który został użyty do ich opracowania. Większość tych konstrukcji została wykonana z cegły, dzięki czemu uzyskano solidne i trwałe ściany, które przetrwały w czasie. Stare budynki mają zazwyczaj wyższe sufity niż nowoczesne, niektóre kamienice osiągają wysokość do 4 m. Z kolei nowsze konstrukcje mają zazwyczaj wysokość sufitu około 3 m. Wyższe sufity w starszych budynkach dają szerszy zakres możliwości dekoracji i wyposażenia wnętrz.

Wysokie sufity często odpowiadają dużej ilości światła słonecznego, co skutkuje dobrze oświetlonymi mieszkaniami w zabytkowych budynkach. Ponieważ jasne pomieszczenia wydają się bardziej przestronne, może to pozytywnie wpłynąć na samopoczucie przebywających w nich osób.

Mieszkania i przestrzenie życiowe w przedwojennych kamienicach mają zwykle większe wymiary. Mimo pewnych zmian w wystroju wnętrz spowodowanych powojennymi zmianami, jak np. wydzielenie większych mieszkań, nawet kompaktowa kamienica zapewnia więcej miejsca niż przeciętne mieszkanie w większym budynku.

Korzyści z zamieszkiwania w obiektach zabytkowych

Po zrozumieniu cech mieszkań znajdujących się w starych kamienicach można łatwo zidentyfikować kilka korzyści, które przyciągają mieszkańców. Najbardziej zauważalne zalety to większe przestrzenie mieszkalne, wyższe sufity i duże okna, które zapewniają dużo naturalnego światła we wnętrzach. Tego typu apartamenty są często uważane za luksusowe zakwaterowanie ze względu na ich unikalne cechy. Ponadto, jeśli weźmiemy pod uwagę ich optymalne lokalizacje, zazwyczaj położone w centrach miast lub w ich pobliżu, to okaże się, że apartamenty zlokalizowane w starych kamienicach są korzystnym i lepszym wyborem mieszkania.

Wady zamieszkiwania w starych konstrukcjach

Niestety, mieszkania w starych budynkach wiążą się z kilkoma wadami. Jedną z najistotniejszych kwestii jest stan techniczny mieszkania, który często wymaga szeroko zakrojonych prac remontowych, zwłaszcza jeśli chodzi o zabytkowe instalacje. Przykładowo, w przypadku najstarszych budynków, które są wpisane na listę zabytków, proces ten siłą rzeczy wymaga koordynacji z konserwatorem zabytków, co uniemożliwia zawsze realizację swoich planów budowlanych.

Podczas remontów mieszkań często zdarza się, że w starszych nieruchomościach odkrywamy niespodziewane niespodzianki. Niestety, może to wydłużyć okres remontu i doprowadzić do znacznego wzrostu kosztów.

Należy pamiętać, że mieszkanie w kamienicy położonej w centrum miasta ma swoje plusy i minusy. O ile może stanowić zaletę w postaci wygody lokalizacji, to ma również swoje wady, takie jak ograniczenia komunikacyjne, niewystarczająca ilość miejsc parkingowych, czy ciągły hałas z głównych ulic miasta. Dodatkowo rzadko kiedy starsze budynki mają bezpośredni dostęp do terenów zielonych, a wewnętrzne dziedzińce nie zawsze mogą być odpowiednie do uprawiania rekreacji.

Brak wind może powodować niedogodności w starszych budynkach, szczególnie dla osób mających problemy z poruszaniem się, osób starszych lub rodziców z małymi dziećmi. O ile niektóre kamienice posiadają windy czy to z założenia, czy też zamontowane podczas modernizacji, o tyle większość z nich ich nie posiada. Ten brak wind utrudnia dostęp do wyższych pięter i może stanowić istotne wyzwanie dla niektórych członków społeczności.

Stare budynki mają wadę wynikającą z tego, że ich stan prawny nie zawsze jest jasny i w pełni przejrzysty, co uniemożliwia właścicielom mieszkań zakup na kredyt hipoteczny, ponieważ posiadają oni jedynie udział w nieruchomości wspólnej. Warto wspomnieć, że wiele budynków nie posiada wyodrębnionych lokali.

Czy zakup mieszkania w starszym budynku to mądra decyzja?

Biorąc pod uwagę wymienione powyżej zalety i wady zakupu mieszkania w starej kamienicy, można wstępnie stwierdzić, że zakup takiej nieruchomości nie jest wskazany. Wynika to z faktu, że wady przeważają nad zaletami. Należy jednak pamiętać, że niektóre z tych wad można rozwiązać, jeśli uda się znaleźć wyremontowane mieszkanie w budynku z windą i odpowiednim statusem prawnym. Na przykład, każdy lokal posiadający własną księgę wieczystą. O dziwo, takich mieszkań jest sporo, co sprawia, że znalezienie go jest wysoce prawdopodobne.

Rozważając kamienicę jako miejsce do zamieszkania, należy ocenić, czy centralna lokalizacja ze starymi budynkami jest dla Ciebie pożądanym aspektem. Jeśli uznasz to za najistotniejszą zaletę i nie odstraszają Cię wymienione wcześniej wady lub jeśli zlokalizujesz lokal, który nie ma tych problemów, to mieszkanie w wiekowej kamienicy będzie dla Ciebie odpowiednie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *